Trądzik – walka od środka

Trądzik jest uciążliwym problemem, który dotyka nie tylko nastolatki. Wbrew pozorom, bardzo często i z wielu przyczyn dotyczy od też dorosłych. Jest źródłem kompleksów, złego samopoczucia, a nawet ma negatywny wpływ na zdrowie. Naturalnym marzeniem jest wówczas gładka, pozbawiona niedoskonałości cera, więc decydują się one podjąć odpowiednie działanie. Najlepiej zacząć od wykonania szeregu niezbędnych badań, a także wizyty u wyspecjalizowanego lekarza i sprawdzenia stanu organizmu. Nierzadko okazuje się, że tabletki na trądzik są skuteczniejsze, niż wszelkie używane bezpośrednio na skórę specyfiki, które działają tylko od zewnątrz.

Pierwsza pomoc – dermatolog

Kosmetyczka niewiele jest w stanie zdziałać w przypadku trądziku. Oczywiście, pewne jego objawy można łagodzić lub zapobiegać bliznom poprzez różne zabiegi, jednak najczęściej konieczne jest raczej zastosowanie właściwych tabletek na trądzik. Dermatolog powinien zlecić wykonanie różnych badań, bowiem często przyczyny trądziku leżą na przykład w nieprawidłowych poziomach hormonów płciowych. Wyrównanie ich poziomu nie jest skomplikowane, ale dopóki się tego nie zrobi, żadna kuracja stosowana wyłącznie od zewnątrz ani wspomaganie organizmu suplementami nie pomoże pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Jeśli zachodzą podejrzenia, że winne są hormony, pomóc może także endokrynolog, potrafiący analizować wyniki pomiaru ich poziomów (robi się to, badając laboratoryjnie próbkę krwi). Lekarz tej specjalizacji zaproponuje też leki służące doprowadzeniu ilości hormonów do prawidłowych wartości.

Suplementacja

Trądzik może być również sygnałem, że organizmowi brakuje jakichś istotnych substancji. Specjalne tabletki na trądzik bezpośrednio uzupełniają te braki, a ich skład jest uzależniony jest od kondycji zdrowotnej cery. Najczęściej zawierają takie substancje, jak witamina E, A oraz cynk – to właśnie one pomagają naprawić uszkodzone komórki naskórka oraz zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych, łagodzą i leczą też te istniejące zapobiegając powstawaniu nieestetycznych blizn. Często specjalne tabletki na trądzik mają też w składzie zioła – na przykład od lat znane z dobrych właściwości oczyszczających i wzmacniających, bogate w mikroelementy pokrzywę i bratka trójbarwnego.